Telefon : 0538 542 84 00 | Email : info@gencsu.comSu Kaçağı Tespiti


Kırmadan Dökmeden termal Kamera ile görüntülüyerek su kaçağı olan nokta tespit edilir

Ürün Kodu :

Ürün Fiyatı :Su kaçağı bulma işlemi ilk olarak sıcak su tesisatlarında oluşan su kaçakları için yapılır. Genel olarak sıcak su borularında meydana gelen su kaçakları ilk karşılaşılan problemlerdir. Sıcak su boruları genleşme ve aşırı sıcaklık nedeniyle bozulmaya uğramakta ve daha çabuk su kaçağına sebep olmaktadır.
 
Su kaçağı bulma işlemi ikinci sıra olarak soğuk su tesisatlarında aranır ki bu seçenek, eğer sıcak su tesisatında bir kaçak görülememişse yapılır. Soğuk su tesisatında genelde sıcak su tesisatında karşılaşılmayan pek çok problemle karşılaşılır. Örneğin genel olarak soğuk su tesisatında su kaçağı aranırken test sırasında basınç kontrol edilir. Ancak su sayacının yanındaki kırmızı şiber vanalar suyu kesmemekte ve testin gerçekleşmesini önlemektedir.
 
Bu nedenle su kaçağı testi sırasında bu vanalar körlenmeli ve test için su sızdıracak başka musluk varmı diye konrol edilmelidir.
 
Daha sonra klozet bağlantırları körlenir çünkü % 90 bu musluklarda tutmamamktadır. testin başarılı bir şekilde tamamlanması için makine muslukları dahil pek çok şeyi kontrol etmek gerekir. Arıtma cihazı gibi bir takım cihazlar varsa bunlarında bağlantıları vana ile kesilmelidir yada körlenmelidir. Bazı su kaçağı sorunlarında evler dublex yada bahçeli müstakil evlerden oluşmaktadır. Buralarda bahçelere su tesisatı çekilmiş ve ayırma vanaları bulunmamaktadır.
 
Bu ve benzeri sebepler nedeniyle su kaçağı tespiti uzamakta ve gerekli işlemlerin yapılması beklenmekte daha sonra tekrar teste tabi tutulmaktadır. Eğer soğuk su tesisatındada su kaçağı olmadığı testlerde anlaşılırsa diğer tesisatlarda su kaçağı aranmaktadır.
 
Su kaçağı tespiti için borunun geçtiği yerleri belirlemek gerekir…
 
Su kaçağı tespiti işlemi sırasında gereken bazı cihazlar vardır. Bunların başında termal kamera gelmektedir. Termal kamera ile tesisatın gittiği noktaları belirlemek gerçekten önemlidir. Trotec LD6000 ile frekans analizi yaparken boruların geçtiği güzergahı analiz etmek çok işe yarayacaktır. Termal kameranın görüntüleme teknolojisi boruların geçtiği yerleri görmek için ısıya ihtiya duyar.
 
Bu sebepten sıcak suyu kullanmalı ve boruların, tesisatın ısınmasını beklemeliyiz. 1-2 dakika sıcak su akıtmak bunun için yeterlidir. Isınan borular yüksek çözünürlüklü kamera ekranında net bir şekilde görünür olacaktır.Termal kamerada sadece sıcak su boruları değil soğuk su borularıda görülebilmektedir. Çok net olmasa bile, zemini yüksek olmayan yerlerde soğuk su borusunu görmek mümkün olacaktır.
 


ÜRÜN RESİMLERİ